• clutchnbackpack@gmail.com

Professional Scrum Product Owner (PSPO I) Sertifikası Alma Süreci

En son güncellendiği tarih: 5 Haz 2020


Yurtdışı iş başvuruları ve görüşmeler başlı başına bir deneyimdi benim için. Daha öncede bahsettiğim gibi SCRUM ve Agile çalışma methodunu sadece kulaktan dolma bilgiler ve okuduğum bir kaç yazı dışında çokta bilmiyordum. Birkaç Product Owner'lık ve İş Analistliği pozisyonu mülakatı eksik parçaları görmemde yardımcı oldu. (Mülakatlara sadece iş arayışı olarak değil, bir adım geri atıp kendinize objektif bakabilmek için ve tabiri caizse piyasa fiyatınızı öğrenebilmek için bir fırsat olarak da bakabilirsiniz.)


Peki neydi bu Scrum denen ve yere göğe sığdırılamayan sistem? Scrum, insanların mümkün olan en yüksek değere sahip ürünleri üretken ve yaratıcı bir şekilde geliştirirken, karmaşık ve adaptasyona açık sorunları ele alabildikleri bir çerçeve olarak tanımlanmaktadır. Bu sistemin detayına bu yazıda girmeyeceğim fakat PSPO I sınavına girme kararım ve sonrasında çalıştığım kaynaklar ile deneyimimi sizinle paylaşmak istedim.

PSPO Sınavına Kimler, Niçin ve Nasıl Girmeli?

İlk olarak sınava online olarak girildiğini belirtmek isterim. Sınavda başarılı sayılabilmeniz için 80 sorudan oluşan sınavı 60 dakikada %85 üzeri bir puanla tamamlamanız gerekiyor. Sınavı başarılı olarak tamamladığınızda alınan PSPO sertifikası ise ömür boyu geçerliliğini koruyor ve Scrum.org sitesinde artık bir Product Owner olarak adınız yayınlanmış oluyor.

Peki bu sertifikayı hangi pozisyonda çalışanlar almalı, kimlerin işine yarar? İlk olarak teknoloji sektörüne baktığımızda akla ilk gelecek rol tabiki iş analistliği ve belki de proje yöneticileri olacaktır. Bu rolün asıl amaçlarından olan, sahip olunan ürünün değerini maksimize etmeye çalışmak, paydaşlardan gereksinimleri toplayıp bir önem sırasına koymak ve bunu Development Team ile detaylandırıp ürüne değer katacak hale getirmek, pazardaki gelişmeleri takip ederek ürünün ne yöne gideceği ve Minimum Viable Product'ın (MVP) ne olması gerektiğine karar vermek ve daha bir çok görev bu rol üzerinde toplanmış durumda. Eğer ki amacınız, bu yeteneklerinizi geliştirmek ve zaten zorlu olan yeni bir iş bulma maratonuna bir adım daha önde başlamak ise bu yeteneklerinizi sertifikalandırdığınızı belirtmek iş görüşmelerinde işinize yarayacaktır. Ek olarak, sınava hazırlanırken okuyacağınız kaynaklardan öğrenecekleriniz ise yanınıza kar kalacaktır ;)

Sınava Kayıt Olma ve Hazırlık Aşaması

Sınava Scrum.org üzerinden kaydolabiliyorsunuz. 200 Dolar olan sınava kaydolduktan sonra verdiğiniz e-mail adresine gelen link üzerinden istediğiniz zaman diliminde sınava girebiliyorsunuz. Sınava girdiğiniz esnada bulunduğunuz internet ağının yeterince hızlı olduğundan emin olmanız ve internetin çok yoğun kullanıldığı saatlerde girmememeyi tercih etmeniz zamanla yarıştığınız düşünülünce sizin açınızdan iyi olacaktır.

Bu iş hayatında sınava çalışmaya zaman bulma ve kendinizi motive etme açısından zorlanıyorsanız sınava çalışmaya karar verir vermez sınavın ödemesini gerçekleştirmeniz inanın işinizi kolaylaştıracak bir detay olacaktır. 200 Dolar'ı bir anda vermek baya motive edici oluyor :D

Sınava hazırlanma aşamasına, Scrum.org üzerinden erişebileceğiniz Scrum Guide ve Open Assessments (Scrum Open & Product Owner Open) ile başlayabilirsiniz. Open Assessment'ların her birini 5 dakikada hiç yanlış cevap vermeden 5 kez peşpeşe çözecek duruma gelmeden sınava girmemenizi tavsiye ederim. Tabi sadece Open Assessment'ları hatasız hızlı bir şekilde bitirebilmek size sınavda kesin başarıyı getirmeyecektir. O sebeple aşağıda benim sınava çalışmamda yardımcı olduğunu düşündüğüm kaynakları da gözden geçirmeniz faydanıza olacaktır. Sınava girmeme yakın keşfettiğim Scrum.org içerisinde yer alan forumu sınavda çıkan sorular, kafaya takılan Scrum kuralları vb. açısından takip etmenizi öneririm. Verdiğim kaynakların bazılarının Scrum Master'lıkla ilgili olması sizi şaşırtmasın, çünkü PSPO sınavının içerik olarak %60-70 Professional Scrum Master (PSM) sınavı ile kesişiyor.

Faydalı Kaynaklar


PSPO Sınav İçeriği ve Tavsiye edilen kitaplar (*Bunların hepsini okumak gözünüzde belki büyür diyerek en faydalı gördüklerimin adını aşağıda ayrıca verdim.)


Sınav esnasında kaynaklar açık olarak gireceğiniz ve çoktan seçmeli bir sınav olduğu için, o kadar da zor olmamalı dediğinizi duyar gibiyim. Maalesef ki 60 dakikalık bir zaman limitinde 80 soruyu cevaplamaya çalıştığınız için bu durum pek bir avantaj sağlamıyor. Eğer ki bir soruda takılırsanız veya tam emin olmadan işaretleyip zamanınız kalırsa bakmak isterseniz bu tip sorularınızı etiketlemek için sınav arayüzünde bir panel bulunuyor. Zamanın kısıtlı olduğu düşünülünce bir soruda takılıp kalmadan diğerlerine devam edebilmek ve sonra dönmek iyi olabiliyor. Tabi sınavın sonunda cevaplarınızı gözden geçirebilmek için kendinize ekstra bir zaman yaratabilirseniz...

Sınav sonucu siz sınavı tamamladıktan hemen sonra belli oluyor ve eğer ki geçerli notu aldıysanız sertifikanız hemen e-mailinize geliyor. Sınav sonunda hem kaç soruyu doğru cevapladığınız hem de kaç puan aldığınız ayrı ayrı veriliyor. Benim gibi sınavın sonuç ekranında ilk anda kaç doğru soru cevapladığınızı görüp, anlık bir geçemedim psikolojisine girebilirsiniz. Aman dikkat diyim!!!

PSPO sınava girmek isteyenlere şimdiden başarılarrr...

Sevgiler,

Naz

Clutchnbackpack

#productowner #scrum #agile #developmentteam #PSPOI #sertifika #gelişim #ürünyönetimi #digital #clutchnbackpack

1,214 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
  • Instagram Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Facebook Social Icon