• clutchnbackpack@gmail.com

İstanbul'da Trafik Çilesi (Ultra Vurucu Başlık)

En son güncellendiği tarih: 5 Haz 2020Update: Bazen altımda bir araba olsa da yollara düşsem diye içimden geçmiyor değil ama olsa ve yollara düşsem trafiğe takılacağımı unutmuş değilim. Eğer bir gün araç sahibi olacaksam elektirikli araba almak ve çevre için daha zararsız hale gelmek isterim. Bir gün makul fiyatlara inecekler.

Neyse, aslında update'i son dönemde 2 defa kaza yapan iş servis aracını anlatmak için açtım.

İlkinde cam çerçeve indi. Sağlık kontrolünden geçmeden bütün çalışanlar masamızın başına geçtik. Çalıştığım şirketin ruhu duymadı. Duyurmaya çalıştım, hayatımda ilk defa sorumlulara sert girdim. Olmadı. Yasal kaza tutanağı bile ulaşmamış, kimsenin umrunda değil.

İkincisinde bir yayaya çarptık. Adam yaralıyım dedi. Şoför kusura bakma diye cevap verdi. Yaralı çok sinirlendi. Ama şoför bastı gitti. Bu defa ben de bişey demedim. İlk dediğimde uyarı almıştım.

Koyun muyum? Evet.

..........................................

Naz Amsterdam'a gittikten sonra en çok neyi özlemedin diye sorsak trafik der. Der tabii çünkü Amsterdam'a bisikletli ulaşım, şehir planlaması, nufüs yoğunluğu gibi etkenler sebebi ile günde git-gel sadece 30 dakikası yolda geçiyor. İstanbulda öyle miydi? Günde 3,5 saat, haftada 17.5 saat, ayda 70 saat, Yılda 840 saati yolda geçiyordu. Ben mi? Ben hala yıllık 840 saat devam...

(Bu veriler Kadıköy/Güneşli güzargahı arasında iş günü trafik yoğunlu göz önüne alınarak ve hafta sonu goygoy gezmeler için trafikte harcanan saatler kapsam dışı bırakılarak hesaplanmıştır.)

Bu sabah hergün 1,5 saatte geldiğim yolu 40 dakikada geldim. Çünkü malumunuz çoğu kişi tatilini uzattı ve bu sabah yola çok fazla şahsi araç çıkmadı.

İstanbul'da bir konuma varış zamanı km üzerinden hesaplanmaz. Bir konuma birgün 15 dakikada, birgün 1 saatte gidersiniz. Bunları, metrobüs şartlarını, minibüslerin kabusluğunu, otobüslerin korkunçluğunu siz de biliyorsunuz. (Vapura laf yok tabii.. Vapur İstanbul ulaşımının incisi ❤️ )

Uzatmıyorum, benim takıldığım konuya geliyorum. Ben çözümü İETT'de degil sizde arıyorum. Bu ne özel araç sevdası, bu ne direksiyon sallama, bu ne araba ile doğmuş sanırsınlık... Yanlış anlamayın sadece anlamıyorum.

Eşim ve annemle beraber yaşıyorum. Şükürler olsun hepimizin sağlığı yerinde, henüz de koala ve akasya gibi yapışık gezdiğim bir bebeğim de yok. O yüzden toplu taşıma, sık sık da taksi ile ulaşım sağlıyoruz. Tatillerde araba kiralıyor veya yine taksi kullanıyoruz. Nadir olmak üzere bir konumdan diğerine git gel ulaşım masrafım max. 150 TL'yi buluyor. Ama park parası, benzin harcaması, kırmızı ışık cezası vs. hayatıma girmemiş oluyor hem de bu paraya 2 ve ya 3 kişi ulaşım sağlamış oluyoruz. Diğer günlerde bu tutarı dengelemek için yürüyorum, akbil basıyorum.

Araba alma konusunu düşünmedik değil. Hafta sonları seyahat planları, sabah akşam ortam akışkanlığımızın artacak olması, konforu vs. derken bunların karşısında trafikte takılı kalma, şöfor kavgaları, sigortası,kaskosu, vergisi, park yeri araması, park yeri ücreti, senelik amortismanı düşünülünce Netflix'e indiririm 2 bölüm House Of Cards izleye izleye giderim işime, tatilde arabamı kiralarım, taksimi de yolun başında çeviririm diyor insan. Ama ben tek başıma trafiğe engel olamıyorum bu şahsi araç oyunundan çıktığımda.

Sonuç olarak serviste işe gelip giderken yine trafikte kalan benim, trafikte kalan yine servis seven kurumsallar. Birileri toplu taşıma kullandığı halde birileri hala tek başına şahsi arabayla yola çıktığı için yine trafik çözümsüz kalıyor.

Bazı insanları özel araç mecburiyeti olabilir. Mesela hastanız, yaşlınız vardır. Çocuklar ile bu şekilde daha güvenli ve konforlu yolculuk yapılabiliyordur. İş tanımı bol seyahatlidir.Toplu taşıma kullanamayacak kadar ünlüsünüzdür gibi. Ama yine de her seferinde arabayı çalıştırmanıza gerek yoksa çalıştırmayın. Sabahları küçük bir zaman yönetimine katlanın servisinize binin. Öğrencilik yıllarında da yurtdışında ya da İstanbul'da yürüdük. Kilometrelerce yürüdük, yürürken yedik, yürürken içtik, yürürken konuştuk. Çalışıyorum ve şimdi de neredeyse öyle. Zaman kısıtı sebebi ile yürümek yerine daha fazla toplu taşıma kullanmaya başladım sadece.

Bunlar sadece birer örnek aslında.Yeterince ihtiyacı olup olmadığını düşünmeden araba fikrini kolaylıkmış gibi yargılamadan kabul ederek farklı çözüm düşünmeyen bir sürü insan var.Eşim farklı bir yol çizerek bazı sabahlar Kadıköy-Maslak arasını bisikletle gidiyor, iş yeri spor salonunda duşunu alıp, kahvaltısını edip masasına geçiyor. O halinden gayet mutlu ama ben 3.5 atıyorum tabii o varana kadar her seferinde. Çünkü arabalılar diyor ki kimin aracı daha büyükse yol onundur. (Eşim uluslararası bir şirkette finans departmanında çalışıyor. Akranları Mini Cooper sahibi ve ondan da bu çizgide bir beklenti olabilir ama bize ne? :))

Sadece trafik de değil, çevre kirliliği başta olmak üzere, ulaşım güvenliği, maddi yönden yarattığı kayıplar sebebi ile öyle düşünmeden alınıp hayata sokulacak birşey değil araçlar.

Herşeyi geçtim arabalar da gayet büyük. Sanırsın büyüyünce de giymek üzere alınmış. Araçı büyük olan da yolun tek kudretli sahibi olduğuna göre öyle motosiklet ya da küçük ebatlı taşıtları kullanmak yürek ister zaten.

Ulaşım için çok sefer bisikleti tercih ettiğim için biliyorum. Bisikletlilere 'Çekil de geçeyim' mantığı ile yaklaşıyor çoğu araç. Kimi zamanda 'Dikkat et ben geliyorum' kornası çalınıyor ve panik yaratılıyor anlamsızca. (Her sürücünün de hakkını yemeyelim. Bazısı bisiklet kültürüne çok hakim ve iki tarafıda madur etmeyecek şekilde hareket ediyorlar.)

Valla bunları değerlendirirken bile baydım. Bir kolaylık nasıl bu kadar zorluk çıkarabilir? Benim hayalim toplu taşımanın konforlu hale gelmesi, ulaşımın güvenli olması, boşa harcanan zamanın azaltılması, çevreyi korumak ve bisiklet ile köprüden geçebilmek :)

Mesefaler uzun da olsa en azından küçük motorlu araçları kullanmaya cesaret edebiliyor olmamız gerekirdi. Malesef ki önümüzdeki engel yine coğrafi veya farklı fiziki şartlar değil, düşünce yapımız...

Sevgiler,

Poli

Clutchnbackpack

#İstanbul #trafik #bisiklet #ulaşım #kurumsal #İstanbululaşım #iett #servis #taksi #Bisikletliulaşım #clutchnbackpack

6 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
  • Instagram Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Facebook Social Icon