• clutchnbackpack@gmail.com

Sofar Sounds Amsterdam

En son güncellendiği tarih: 5 Haz 2020


Sofar'ı ilk duymam Youtube'da müzik keşfetmek için zaman öldürdüğüm günlerden birine denk gelir. Karşıma çıkan Youtube kanalı sonrası Google'da bir aratma ve pat karşıma aslında hiç fena bir fikir değilmiş dediğim bir uygulamanın çıkması. Şimdi diyeceksiniz neydi bu fikir, niçin hoşuna gitti? Sofar Sounds dünyada 155'ten fazla şehirde gerçekleşen global bir müzik hareketi ve en ilginç tarafı bu müzik hareketi içerisindeki konserlerin her ay farklı evlerin oturma odalarında gerçekleşiyor olması. Tabi tek ilginç yanı bu değil, ne var yani birinin oturma odasındaysa konser değil mi? Diğer müzik organizasyonlarından bir farklı özelliği daha ise organizasyona gitmek için ilk olarak kayıt oluyorsunuz ve random seçilen izleyici kitlesi konserin hangi evde olacağını ve kimlerin çalacağını konserden yalnızca 1 gece önceden öğreniyor. Bu da işin içine baya gizemli ve çekici bir hava katıyor tabi :) Peki tamam gizemli bir hava katıyor bilmemek ama niye kimin çalacağını bilmeden bir konsere gideyim fikri aklımdan geçerken, bunun hiç bir sanatçıya hak geçmemek için olduğunu öğreniyorum ve merakım bir kat daha artıyor. Sonuçta önemli olan müziğe saygı değil mi hem!

Sofar'ı ilk duymamdan bahsettik ki bu yaklaşık 3 sene öncesine denk gelir, ama ancak Amsterdam'a taşınmam sonrası üzerimdeki tembelliği atıp kaydolmak için bir motivasyon bulabildim kendimde. İlk olarak Amsterdam'da da var mıdır acaba, İstanbul'da olduğuna göre kesin vardır diyerek sitelerine bir göz attım. Bir baktım var ve bir ay sonrasına da bir konserleri var. Tabi direkt kaydoldum ve sonra "Keep my fingers crossed". Kaydolurken şöyle bir güzellikte yapıyorlar size, eğer yalnız gitmek istemiyorsanız yanınızda bir misafir de götürebiliyorsunuz.

Organizasyona bir hafta kala seçildiğim bilgisi ve bir gün öncesinde de nerde olacağı bilgisi mail ile geldi. Tabi bu işe baya bir mutlu oldum. Çünkü organizasyona katıldığımda da öğrendim ki yaklaşık 400 kişi içerisinden seçilen 50 kişiyiz.


O gün bir heyecan, içkimizi kendimizin götüreceği bir organizasyon olduğu ve performans sergilenen salonda yerde oturacağımız için gerekli teçhizatımızı hazırlayıp yola koyulduk. Kapıda elinde bir listeyle bizi bir Sofar çalışanı karşıladı. Listede adımız kontrol edildikten sonra tipik bir Dutch evinin salonuna adımımızı atıp müziği dinleyebileceğimiz bir köşeye kurulduk.

Performanslar başlamadan önce Sofar'ın nasıl ve neden kurulduğundan kısaca bahsedildi. Sonra her Sofar konserinin genel kuralı olan "Performans esnasında katılımcılar yiyecek yemez, mesajlaşmaz ve konuşmaz. İlgi tamamen müziğin üzerindedir. " hatırlatması yapıldı. Her grubun toplamda 6-7 müzik performansı sergilediği 3 grup dinledik (Anthony Hall, Kiol ve Ophelia) ve ve her bir grup sonrası 15 dakika ara verildi. Malum yerde oturuyoruz biraz hareket etmek iyi gelir, bir de organizasyonun gerçekleştiği evde teras olduğu düşünülünce baya bir iyi geldi bu aralar :)

Performanslar için herhangi bir ses teçhizatı kurulmamıştı, yani sanatçıları çıplak sesleriyle dinliyorsunuz. Sadece sonradan Sofar sitesinde paylaşmak için ses kaydı için gerekli olan kayıt cihazları kullanılmış. Gerçekten de evinizde dinliyormuş hissiyatını uyandırmak için her türlü ayrıntı düşünülmüş yani... Çok samimi bir ortamda müziğimizi dinledikten sonra çıkışta sokak müzisyenleri usulü bir şapkayla uğurlandık. Yaklaşık kişi başı 10 Euro bir bağış yapmanız bekleniyor ama tabi miktar size kalmış.


Ayrılmadan önce kafama takılan sorulardan biri olan, niçin ev sahibi hiçbir karı olamadan evini böyle bir organizasyon için açsındı. Tabi ki bu konuyu bir çalışanla konuştum, sonuçta evinde misafir eden kişi bir anda 50 kişiyi evine alıyor, peki ya sonra? Düşündüğüm gibi evini açan kişinin herhangi bir karı ya da zararı olmuyor. Sofar çalışanları performansın gerçekleşeceği gün eve erkenden gelip herşeyi ayarlıyorlar ve organizasyonun bitişinde de yine herşeyi ilk buldukları gibi bırakarak ayrılıyorlar. Böyle düşününce ev sahibinin yanına kar olarak güzel bir müzik ziyafeti çekmek kalıyor.

Daha öncesinde İstanbul'da denememiş olduğuma baya pişman oldum ama öğrendiğime göre İstanbul'da başvuru listesi baya bir kalabalık oluyormuş o sebeple de seçilme şansın zaten baya bir düşük oluyormuş. Ama benim size tavsiyem denemeden bilemezsiniz şanslı mısınız, değil misiniz? Türkiye'de ki performans videolarını izledikten sonra diyebilirim ki kesinlikle şansınızı bir deneyin.

Sevgiler,

Naz

Clutchnbackpack

#sofar #amsterdam #expatlife #sofarsounds #music #müzik #amsterdamdahayat #yurtdısındayasamak #clutchnbackpack #konser #yurtdışındayaşamak

9 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
  • Instagram Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Facebook Social Icon