• clutchnbackpack@gmail.com

Midilli Adası, Kapıda Vize Başvurusu

En son güncellendiği tarih: 5 Haz 2020Ramazan Bayramı için plan yapmamıştık ama arkadaşlarımızın planına son dakika kaynak yaptık.Arkadaşlarımızın Shengen vizesi vardı ama biz kapıda vize ile gitmeye karar verdik. (Naz'ın yanına giderken Amsterdam'dan Shengen alacağım için şimdiden alıp vize süremi kısaltmak istemedim, henüz planlamadım ve ne zaman giderim belli değil.)

Anladığımız kadarı ile kapıda vize konusu her sene 2 devlet arasında tekrar tekrar kararlaştırılıyor. Bu sebeple gitmeden önce en güncel kaynaklardan bilgi almanızı öneririm. 2017 için biz nasıl başvurduk onu anlatacağım. Yazımı gelecekten okuyorsanız Ayvalık Midilli arasında hizmet veren feribot firmalarından güncel bilgi alabilirsiniz.

Öncelikle kapıda vize alacaksanız ön başvuru yapmanızı öneririm. O gün ön başvuru yapmamış tatilcilerin işlemlerinin bütün diğer tatilcilerin işlemi bittikten sonra yapılabileceği bilgisi verildi ve yaklaşık 4,4.5 saat beklediler. Cümle uzun olduysa şöyle özetleyeyim; önce herkes geçecek en son sizin işiniz görülecek. Hoş biz de ön başvuru ile 2.5 saat bekledik ama buna sonra değineceğim.

Farklı işletmeler altında birçok feribot seferi var ve bunlar üzerinden de ön vize başvurunuzu yapabiliyorsunuz. Bu şirketlere göre başvuru belgelerinizi gönderme şekliniz ve kaç gün önceden göndermeniz gerekeceği değişebilir. Biz seyahatimizden 3 gün önce ulaşmış olacak şekilde belgelerimizi 55€ vize başvuru ücretini de içine koyarak kargo ile gönderdik. Kargo ile para göndermek biraz garip geldi bu devirde ama çok kurcalamadık :) Eğer aklınıza takılan bir konu olursa başvurunuza aracı olacak işletmeyi arayarak danışabilirsiniz. Biz kargo paketi içerisinde para gönderme konusunu danıştık "Daha hiç parası kaybolan olmadı." yorumu aldık :) Oldu o zaman dedik geçtik.

Gönderdiğimiz belgeler;

- Pasaport fotoğraflı sayfa fotokopisi

(pasaport geçerlilik süresi 3 aydan az, on yıldan eski olmamalı) - 2 adet arka fonu beyaz vesikalık fotoğraf - Nüfus cüzdanı arkalı önlü fotokopisi - Gidiş / Dönüş feribot bileti

(dönüş seferi de belli olmalı)

- Konaklama yapılacaksa ödenmiş rezervasyon belgesi

(rezervasyon belgesinde konaklamanın ödemesinin yapılmış olduğu ve yolcuların hepsinin isimleri açıkça görülmeli) - Meslek, telefon ve ikametgah bilgisi

(gönderilen evrakların içerisine not düşülmesi yeterli) - Doldurulmuş ve son sayfası imzalanmış Kapı Vizesi Başvuru Formu

- Ek bilgileri ve formu başvuru aracı firmanızın web sitesinden edinebilirsiniz.

Belge gönderme işi kolay oldu. Eşim aynı dönemde İngiltere vizesi almak zorunda olduğundan girişte pasaport beyanı sıkıntı olur sandık ama İngiltere'nin de pasaport bırakmadan başvuru seçeneği varmış ordan yırttık.

Neyse cuma iş çıkışı çıktık yola. Laylaylom önce Ayvalık (eşimle öğrencilikteki tatil mekanımız; çok severiz) Orda sokakta sabahlama ve Midilli için feribotla seyahat...

Vardığımızda yoğunluk yoktu çünkü ilk feribotla gittik. İşlemlerimizi yapmadan bizden önce gelen katamaranın işlemlerini bitireceklerini söylediler. Tabii ki, öyle olmalı. Sonra bizim feribotumuza sıra geldi önce çocuklular dediler. Tabii ki, öyle olmalı. Tam çocuklular bitti sıra bize geldi derken 2. feribot geldi ve ondaki çocuklu aileleri de bizim önümüze geçirdiler. Orda dur! Arkadaşlarımız Shengen vizeleri ile 10 dakikada gecti ama biz takılıp kaldık.

Kusura bakmayın tüm çocuklular bittikten sonra geçebileceksiniz diye bilgi de verdiler. Bekle bekle bitmiyor. 2 çocuk 2 ebeveyin derken önümüzdeki sıra tükenmiyor, yeni feribot geliyor.

Ta ki bir başka çalışan bağıra çağıra bize bilgi veren elemana birşeyler söyleyene kadar. İlk feribottaki insanlar geldikleri tur şirketlerine şikayette bulunmuşlardı. Şirketler de büroyu aramış olacak ki haberleri oldu ve işlemler hızlandı. Sahiden mi sistem böyle yoksa o gun bir acemiliğe mi denk geldik bilemiyorum. Ama Midilli için beklemeye değdi.

Midilli hem cebimize uygun ( gerçekten çok uygun:)) hem de doğası, denizi çok güzel bir ada.

Kuzeyde bulunan Zoumboulis Rooms'da kaldık. Özellikle burayı övmek isterim çünkü hem uygun, hem çok temiz, hem de rezarvasyonumuzdan bir gün önce ayrılmamıza rağmen geri ödememiz için çok yardımcı oldular. Ek olarak eşimin cüzdanını da odada unutmuştuk fakat tabii ki dönüp bıraktığımız şekilde emanetlerinden teslim aldık.

Madde madde Midilli derseniz;

  • Hem kuzeyde hem güneyde yüzdük ve sahilleri gerçekten muhteşem. Taşlık, kum ya da çakıl sahiller tertemiz.

  • Şezlonglar çoğu yerde bedava, sadece bardan yiyecek, içecek almanız yeterli.

  • Bira zaten 3,5€.

  • Akşamları deniz yamaçlarına kurulmuş yüksek restorantlarda lebiderya 3€ -8€ arasında değişen fiyatları ile masanızı meze ile donatabilirsiniz.

  • Adada araba kiralama çok yaygın, fiyatlar uygun. Fakat gitmeden arabanızı ayarlayın, boşta kalmayın. Ada baya büyük, kuzeyi ve güneyi arasın araba ile 1,30-2 saat yolculuk etmeniz gerekebilir.

  • Araba kiraladıysanız zaten alkollü yala çıkamazsınız ama olur ya bi çılgınlık edesiniz gelir, ASLA ve ASLA alkollü yola çıkmayın. Yollar inanılmaz virajlı. Midilli yerlisi yollara çok hakim ama size ayıkken bile zor olabilir. Nerdeyse 90 derece virajlardan geçmeniz gerekiyor ve daha biri bitmeden diğeri başlıyor.

  • Bizim gibi 'backpacker'sanız bol ürünlü büyük marketler bulmanız mümkün. Ama yol üstü bakkal çakkala da gayet uygun.

Not : Naz da bu ay bir arkadaşının düğünü için Atina'da olacak. Devamında da tazecik evlilerle beraber Mikanos'a geçmeyi planlıyorlar. Gezisi sonrası notlarını bloğumuzda bulabilirsiniz.

Sevgiler,

Poli

Clutchnbackpack

#kapıdavize #2017 #midilli #yunanistan #midilliadası #tatil #seyahat #deniz #clutchnbackpack

11 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
  • Instagram Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Facebook Social Icon