• clutchnbackpack@gmail.com

Mikonos Mikonos Dedikleri!

En son güncellendiği tarih: 5 Haz 2020


Aklımda, hayalimde veya gelecek planlarımda hiç Mikonos planı olmasa da, yakın bir arkadaşımızın Atina’da evlenme planı sonrası bu düğünü bizim icin bir tatile çevirmeye karar vermemiz çok zorlu olmadı. Zorlu olan kısmı deniz kenarı tatilimizin hepsini Atina’da geçiremeyeceğimiz göre bir sekilde Yunanistan sınırları içerisinde olan 3000 ada ve kayacıktan birini seçmemiz gerekiyordu. (Rakam konusuna gelince reference by Google) Sonunda tatilimizin kısa olduğu ve seçeceğimiz adadan da hüsranla ayrılmak istemediğimiz icin seçeneklerden Mikonos ve Santorini arasında git-geller yaşadıktan sonra Mikonos’ta karar kildik. Ada icin en kalabalık ay Temmuz ve Ağustos; en ideal dönem Mayıs-Haziran veya Eylül-Ekim ayları. Bunu neyi kıstas alarak söylediğimi soranlar için diyebileceğim ideal dönemler daha az kalabalık ve fiyatlar daha uygun. Özellikle bizim gibi Temmuz ve Ağustos’da gidenler icin herşey çok ama çok pahalı.

NASIL ULAŞMALI? İlk iş olarak Atina’dan Mikanos’a gecmemiz icin gerekli olan feribot biletini ayarlamamız gerekti tabi. Feribotların hepsi Piraeus Port’tan kalkıyor ve buraya Atina sehir merkezinden metro ile ulaşım çok kolay. Online olara aşağıdaki iki siteden biletleri kontrol etmenizi öneririm. Biletleri online aldıktan sonra seyahat günü bilet çıktısını, kimliğinizi ve bazen ödeme yaptığınız kredi kartınızı görmek isteyebiliyorlar. Biz kredi kartı ile ilgili bir şey yaşamadık ama sitede vurgulandığı için nolur ne olmaz yanımızda bulundurduk tabiki. Biletler gidiş ve dönüş toplan kişi başı 80 Euro verdik. Eğerki hafta ortasına denk gelecek şekilde bakarsanız daha uyguna da bulabilirsiniz. Buyrun uygun feribot biletleri için linkler; Bluestarferries, Hellenicaways


Mikonos Şehir Merkezi

Feribot ile Atina’dan Mikonos’a varmak eğer ki hızlı feribot bileti almadıysanız yaklaşık 5 saat sürüyor. Yanınıza suyunuzu, yiyeceğinizi almanızı öneririm çünkü feribotun içerisindeki kafeler çok ama çok pahalı. Bir kruvasan galiba 3,5 euro kahve işe 5 Euro’ydu ki kahve içilecek bir kahve değildi. Feribottaki 5 saati eğlenceli ve güzel geçirmek sizin elinizde, hem manzara çok güzel hemde feribotta arkadaşlarınızda grupça oturabileceğiniz fazlasıyla güzel alan var. Oyun, müzik vb ne istiyorsanız yanınıza alın derim…İkinci ulaşım opsiyonu olarak, İstanbul’dan yada Atina’dan uçak opsiyonu da var tabiki ama bize biraz fazla tuzlu geldi. Şehir merkezine 4 km uzakta yer alan bu Mikonos Havalimanına ulaştıktan sonra ister araba kiralayarak isterseniz taksi veya motorlarla ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

NEREDE KONAKLAMALI, ADA İÇİ ULAŞIMI NASIL SAĞLAMALI?

Kalmak için oteller fazlasıyla pahalı en güzeli Airbnb’deki opsiyonlara göz atmak. Eğer kalabalık bir arkadaş grubu ile gidiyorsanız fazlası ile hesaplı hale gelecektir kalma masrafınız. Ama 3-4kişiyseniz maalesef ki yüklü bir otel masrafı ödeyeceğenizi baştan kabullenmiş oluyorsunuz. Sadece başta şehir merkezine yakın olsun diyerek çok ince eleyip sık dokumuştuk. Kalacağınız yerin lokasyonu ada küçük olduğu için çok önemli olmuyor. Ama ada küçük olsa bile yollar çok yürünebilecek gibi olmadığı için konaklamanızı merkezden tutmaya çalışmak yerine uygun bir fiyata konaklayıp araç kiralamanız en mantıklısı. Zaten beach'lere ulaşım içinde toplu taşıma neredeyse hiç olmadığı için kiralamak zorunda kalacaksınız.


Mikonos Konakladığımız Ev (Airbnb)

Ada içi ulaşım için ise ada çok küçük, fakat kişisel bir ulaşım aracı kiralamadan adada hareket etmek imkansız gibi. Bu sebeple ya bir araba ya da motorsiklet/ATV kiralamanız gerekiyor. Arabalar günlük 55 Euro’dan, Motorsiklet ve ATV’ler ise günlük 25-35 Euro arasında değişiyor. Yollar fazlasıyla dar ve virajlı olduğu için aranızdaki en usta şoföre sürücü koltuğunu bırakmanız iyi olabilir. Türkiye’den aldığınız sürücü belgesi geçerli, ayrı bir doküman istenmiyor. Kiralama işini adaya gitmeden hallederseniz indiğinizde genelde sizi ilgili şirket limandan alıp dönüşte de bırakacaktır. Adada toplamdaki taksi sayısının 5 parmağımı geçmediği düşünülürse gitmeden ayarlamanız sizin yararınıza olacaktır. Biz adadaki durumun farkında olmadığımız için kiralamadan gitmiştik ve galiba yarım saat taksi gelmesini bekledik.Araba kiralanıp, eve varıldıktan sonra bize kalan yapılacak tek şey bir beach bulup havlularımızı sermek oldu. İlk gittiğimiz beach tabiki en çok duyduğumuz Paradise oldu. Adada bir haftalık tatile fazlasıyla yetecek kadar beach var. Bunlardan hangileri partilemek hangileri kafa dinlemek için ayrıca ele alacağım.

Sevgiler,

Naz

Clutchnbackpack


#mikonos #mykonos #yunanadaları #hesaplıtatil #feribot #yunanistan #tatil #clutchnbackpack #blog #seyahat #cokgezenlerkulubu #pegasus

17 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör