• clutchnbackpack@gmail.com

İtalya'da Erasmus - Part 1 - Siena

En son güncellendiği tarih: 5 Haz 2020


İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisat’ta okurken 3. sınıfta o zamanki sevgilim şimdiki eşimle 3. sınıfın tamamını Università degli Studi di Siena’da beraber okuma fırsatı yakaladık. Siena Erasmus için iyi bir seçimdi, hiç pişman olmadık. Toskana'da heryer aşık olunası.

Dip not: Eşimle Erasmusa gitmem kafa karıştırmasın. Erasmus'da evli değildim, o zaman ki sevgilimle mezun olduktan bir sene sonra evlendim.

O dönemde Naz da Politecnico di Milano’da yüksek lisans yapıyordu. 2012/2013 3'ümüz içinde balyoz etkisiydi.

Acayip zamanlardı. Lessons learned.

Bu yazıda Siena'yı anlatacağım ama bu dönemde hayatıma etki eden olayları yukardaki gibi mini paragrafta selamlamadan geçemedim.

Yazının ikinci partında ise toplamda yaklaşık bir ay süren homeless passengers temalı şuan olsa yapamam dediğim sokakta yatarak gezme dönemimizi ve nerelere gidip hangi kaldırımda yattığımızı anlatacağım.

3. part ise Palio ve Siena'nın Contrada'ları

GELELİM SİENA'YA

Yazının devamında bahsedeceğim mekanları daha sonra arkadaş buluşmalarında yol tarif etmek üzere kullanacağınızdan çok işinize yarayacak.

Öğrenci Yurdu

2 sevgili Siena’da yürümedik yol, girmedik delik bırakmadık. Şehir fındık içi kadar zaten. Bisiklet için uygun fakat arnavut kaldırımlı yolların yoğunluğu Vespa sahibi olmayı daha cazip hale getirmiyor değil :) Şehir baya küçük fakat yine de kış aylarında sorun olmaması adına yurt ve fakültenizin birbirine yakın olması iyi olur.

Siena tarihi çok çok eskiye dayanıyor. Siena Üniversite’si bu için de geçerli, İktisat Fakültesi koridordan Robert Solow (Nobel Memorial Prize in Economic Sciences) gibi adamların geçtiği saygın bir fakülte.

İlk olarak eşime ve bana farklı yurtlar çıktı. Bana çıkan yurt Campo Meydanı'nın çok yakınındaki Porionne sokağında tarihi bir binada herkesin kapıştığı bir yurttu. Ama tabii ki aşk kazandı ve yakın olabilmek için ikimiz de XXIV Maggio'ya geçtik. Yurt seçeceklere öneririm.

Siena'daki yurtlar için aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz. Bana ilk çıkan yurdu bulamadım listede. Adı sokağın ismi ile aynıydı; Porrione.

https://www.dsu.toscana.it/servizi/residenze/residenze-universitarie/siena/

Yurtlarda bol bol toplu alan partileri oluyor. Erasmus partilerini de kaçırmayın fakat kötü bir haberim var. Siena'da genelde hangi mevsim olursa olsun küçük bir barın kapısında ayakta içiyorsunuz. Mekanlar küçük olduğu için içkini al, çık mantığı var. Ama kapı önünde çok ses yaparsanız mahalle sakinlerinin camdan aşağı üzerinize yazın sıcak, kışın soğuk su dökeceklerini unutmayın önleminizi alın.

Piazza del CampoSiena'da hayattan bahsedeceksem önce merkezinden başlamam lazım. Siena da yaşayacaksanız evden çıktığınız her gün Piazza del Campo'ya yolunuz düşecek. Bazen sırf yolunuz düşsün diye evden çıkacaksınız. Tarihi meydan havanın güzel olduğu her gün içkilerini alıp gelen gençlerle dolu. Biz çoğu zaman yurt mutfağında hazırladığımız yemeğimizi ve şarabımızı alır akşam yemeklerini Campo'da yerdik. Kış aylarında ise ders çıkışı uğrayıp köşedeki pizzacıdan pizza alıp eve dönüş yoluna devam ederdik.

Deniz kabuğunu andıran zemin yapısı ile Campo'nun bir diğer çekici yanı Palazzo Pubblico. Bu yapı Siena'nın belediye binası ve tarihi binaya bir de kule eşlik ediyor. Kulenin ismi ise Torre del Mangia. Bununla da kalmıyor, bina ve kuleyi tam karşısında bulunan çeşme Fonte Gaia selamlıyor ve bu üçlü yıldızlı ve şaraplı bir gecede ihtiyacınız olan her şeyi sunuyor.

Museo Civico da Palazzo Pubblico içerisinde. İncelemek isterseniz linkledim.

Campo'ya yakın dondurma : Gelateria Caribia

Campo'ya yakın pizza, dondurmacının tam karşısı ve Cadı'lar bayramında Nutella'lı pizzalarını yiyeblirsiniz : La Trofea

Campo'ya giden 7 ana sokaka var ama bina altlarına sıkışmış küçük geçitleri de kullanabilirsiniz. Kısa yol olmasının dışında bu mini bina altı geçitlerinin içinde de pizzacılar, gelatocular gizli.

DuomoDuomo'ları İtalya'da gittiğiniz her şehirde bulacaksınız. Peki nedir bu Duomo'lar. Şehir katedralleri aslında. Ama İtalya'da Erasmus yaptıktan sonra başka ülkelerde de gördüğünüz büyük katedrallere Duomo diye sesleneceksiniz :)

Palazzo Salimbeni


Siena'nın önde gelen ailelerinden birinin sarayı olan bina şimdi dünyanın en eski bankalarından biri olan Banca Monte dei Paschi di Siena'nın genel merkez binasıdır. Uzun yürüyüşlerde Campo çok dolu ise burda ara verilir, sonra yola devam.

Piazza del Mercato


Her pazar eskicilerin tezgah açtığı Piazza del Mercato'da bahar aylarında binaların üzerini adını bilmediğim, çarpıcı mor renkli çiçeklere sahip sarmaşıklar kaplıyor. Zaten büyülü olan şehirde bu şekilde gizli bir sürü minik cennet sahnesi var. Ayrca Palazzo Pubblico'nun hemen arkasında yer alan bu market kot farkı sebebi ile uzayıp giden sonsuz bir yeşilliğe bakan manzaraya sahip.

Basilica of San Domenico

Siena'ya ayak basar basmaz şehrin gothic yapısını fark edeceksiniz zaten. Tabii modern yaşam süre geliyor fakat tarihi her yapıda kasvetli tema baki. Basilica of San Domenico da bu kasveti tam anlamı ile görebileceğiniz bir kilise. Araştırdım bu kilisenin hikayesine dahil olduğu bir kesik baş hikayesi var. Hatırladığım kadarı ile azizin birinin kesik başını bir dönem San Domenica'da bir dönem de diğer bir kilisede tutuyorlar. Her sene bu transfer için dini yürüyüş yapılıyor. Artık gidince ayrıntısını sorarsınız :)

Buldum; Sacred Head of St. Catherine diye aratın bişiler çıkıyor.

Fortezza Medicea

XXIV Maggio'ya çok yakın bir kale. Kale içerisinde konservatuar ve surların üzerinde manzaralı güzel bir koşu güzargahı var. Havalar güzel olduğunda insanlar koşuya ya da gün batımını izlemeye geliyorlar. Haftasonları da kale altında pazar açılıyor, yengeç kızartma yiyebilir ya da ikinci el Sisley tulumu 2 euro'ya alabilirsiniz :) Bilmiyorum belki de şanslı günümdeydim.

FontebrandaFontebranda'yı bize konuşan çeşme diye anlatmışlardı. Çeşmeye doğru konuştuğunuzda eko yapıyor. Tarihi 13 yüzyıla dayanıyor. Dante'nin İlahi Komedya'sında çeşmeden bahsetmesi ününü arttırmış. Kazara bulmanız mümkün ama baktınız yürüyüşlerde denk gelmiyorsunuz Google Maps yardımcınız olsun.

Siena'da göreceğiniz şeyler bunlarla sınırlı değil. Tarihi şehir neredeyse hiç bozulmamış. Her duvara her köşeye dikkat ederseniz Contrada'ların amblemlerini, bir azizin büstünü ya da başka bir tarihi eseri görebilirsiniz. Örneğin her Contrada'nın kendi minik çeşmesi var.

Bonus : Maudit

Erasmus öğrencisi olarak müzeşere girecekseniz öğrenci kartınızın yanında ESN kartınızı da bulundurmayı unutmayın. Bazen sadece ESN kartınız ile indirimli veya ücretsiz giriş hakkınız olacaktır.

Sevgiler,

Poli

Clutchnbackpack#erasmus #siena #italya #italy #esn #gezi #öğrencilik #yurtdışı #eğitim #UniversitàdegliStudidiSiena #PiazzadelCampo #bilgi #üniversite #italyadayaşamak #Duomo #PalazzoSalimbeni #PiazzadelMercato #BasilicaofSanDomenico #FortezzaMedicea #Fontebranda #ese

225 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
  • Instagram Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Facebook Social Icon