• clutchnbackpack@gmail.com

İtalya'da Erasmus - Part 3 - Siena, Palio

En son güncellendiği tarih: 5 Haz 2020


Erasmus serimin 3. yazısına geldik. İtalya da Siena da tadından yenmez, yaz yaz bitmez ama ben 3 yazıya sığdırdım. 3. yazımda da sıra geldi Palio'yu anlatmaya.

Öncelikle Palio nedir?

Palio Siena'nın şehir merkezinin tam da ortasında her sene 2 defa yapılan at yarışının adıdır. Senede biri 2 Haziran biri 16 Ağustos olmak üzere 2 defa düzenlenir.Palio'nun İtalyancadaki anlamına baktım at yarışı ile ilgili pek bişey ifade etmiyor.

Bu yarış zamanında boğa güreşi olarak yapılıyormuş fakat 1590'da o zamanki Duke yasaklamış güreşleri. Olay önce bufalo sırtında sonra eşeklerle yarış olarak devam etmiş, sonra akıllının biri 'ya biz bu işi niye atla yapmıyoruz' demiş. Olay at yarışına dönmüş.


10 at ve jokey'in yarıştığı Palio'da atlar ve jokeyler 10 adet Siena Contrada'sini temsil ederler. Contrada dediğiniz aslında mahallelerin markalaşmış cool hallerinden başka bişey değil. Totalde 17 Contrade olmasına rağmen 10 tanesi yarışmaktadır. Bunun sebebi de güvenlikmiş. Palio çok uygunsuz kazaya müsait bir alanda yapılıyor, 10 adet atın son hız koştuğu bir yarışa göre dar ve kısa bir alan.


Yarışın yapıldığı merkez meydanın ismi Piazza del Campo ve deniz kabuğu şeklindedir. Aslında at yarışına hiç uygun olmayan taş zeminli, eğimli bir alan. Yarıştan önce bu deniz kabuğu alanın hemen dışına kum dökülüyor. Deniz kabuğunun ortasında ve kenarlardaki binalardaların balkonları ve hemen önlerine kurulan standlardan yarışı izleyebiliyorsunuz. Biz kabuğun içerisinden izleyebilmek için baya erken gitmiştik Haziran ayında, zaten beleş olan alan da bu alan. Eğer bir mekanın balkon ya da standından izlemek isterseniz baya para vermeniz gerekiyor. Kadar sıcaktı ki meydanın ortasında güneşe dayanmak zor fakat güneş yer değiştirdikçe Tower of Mangia'nın gölgesine sığınabilirsiniz. Hem de belediye de boş durmuyor ara ara meydan ortasındakilerin üzerine su sıkıyor :)

(Geçit töreninde yakından çekilmiş 2. ve 3. fotograflar bize aittir.)


Yarış başlamadan hemen önce adı Corteo Storico olan geçit töreni yapılıyor. Tüm Contrada'ların yürüyüş/gösteri ekibi geleneksel kıyafetlerle sırayla yarış alanından geçerek sizi zaman makinesine gerek kalmadan yüzlerce yıl geriye götürüyor. Törende bir Game of Thrones havası da yok değil.

Atlar yarışı meydanın etrafını 3 defa dönerek tamamlıyorlar. O turlar boyunca kim kazanacaktan çok 'aha şimdi biri kule binasının köşesine bodoslama girecek' diye izliyorsunuz. Bizim izlediğimiz yarışta şükür ki bir kaza yaşanmadı. O sene L'oca Contrada'sı birinci oldu. L'oca'nın mahallesinde sokak şenlikleri uzun süre devam etti.

Ortam çok fantastik. Yarış göz açıp kapatıncaya kadar bitiyor ama yarışa hazırlık süreci de orada yaşayanlar için hoş ve coşkulu geçiyor. Yarışın yaklaştığı dönemde Campo Meydan'nında gençler yürüyüşleri sırasında yapacakları gösteriyi prova ediyorlar. Bazı mahalleler yarış öncesi eğlencelerine başlıyor, her tarafa bayraklar asılıyor. Bucket liste Palio eklememek için bir neden göremiyorum :)


Siena'daki Contrada'lar;

1.Aquila (Eagle)

2.Bruco (Caterpillar)

3.Chiocciola (Snail)

4.Civetta (Little Owl)

5.Drago (Dragon)

6.Giraffa (Giraffe)

7.Istrice (Crested Porcupine)

8.Leocorno (Unicorn)

9.Lupa (She-Wolf)

10.Nicchio (Seashell)

11.Oca (Goose)

12.Onda (Wave)

13.Pantera (Panther)

14.Selva (Forest)

15.Tartuca (Tortoise)

16.Torre (Tower)

17.Valdimontone (Valley of the Ram)

Sevgiler,

Poli

Clutchnbackpack


#erasmus #siena #palio #yurtdısındayasamak #esn #üniversite #UniversitàdegliStudidiSiena #seyahat #italy #travel

31 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
  • Instagram Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Facebook Social Icon