• clutchnbackpack@gmail.com

Meksika Gezi Notları -1-

En son güncellendiği tarih: 5 Haz 2020


2019 kararlarımız arasında Avrupa dışındaki kıtaları da keşfetmek olduğu için listemde en başlarda yer almamasına rağmen bu kararı uygulamak adına Meksika'yı 2019 daki tatil planlarımızın başına aldık. Hem bölgenin turistik açıdan çok zengin olması hem de istendiğinde kaçılabilecek sakin yerler bulabilmeniz açısından Meksika'nın Yucatan bölgesini tercih ettik.

Meksika Vize

Meksika’ya gitmek için maalesef ki Türklerin vize alması gerekiyor. Ama güzel haber şu ki eğer ki bizim gibi Amerika vizeniz varsa tekrardan Meksika için vize almanız gerekmiyor. Yoksa da üzülmeyin çünkü Meksika vizesini çok hızlı bir şekilde online alabiliyorsunuz.

Meksika Ön Hazırlık


Tulum Beachside

Karakter olarak fazlasıyla titiz ve tedbirli biri olarak tabi ki Meksika öncesinde herhangi bir aşı olmamız gerekiyor mu yanımıza ne ilaçlar almalıyız vb birçok ön araştırma yaptım. Öğrendim ki gitmeden önce Hepatit A ve DTP (Difteri, tetanoz ve boğmaca) aşısı yaptırılması öneriliyor. Bu aşıları koruyucu etkilerini gösterebilmeleri için seyahatten en geç 1 ay önce olmanız gerekiyor.

Aşıların koruyucu etkisinin yanında sivrisineklerden korunmanız için yanınıza bir de sivrisinek savar almanızı öneririm. Bizim doktorumuz Deet 40 ve Deet 50 almamızı önerdi. Standart Off Sinekkovar işe yarar mı pek emin değilim. Güneş kreminden çok sineksavar sürdüğümüz göz önüne alınırsa sizin de yanınıza etkili bir sineksavar almanızı öneririm.

Valizinize denizde ve cenotolerde rahat etmek amaçlı deniz ayakkabınızı, balık ve kaplumbağaları izlemenin tadına varmak için snorkelinizi, yüksek faktörlü güneş kremlerinizi ve şapkanızı koymayı unutmayın!!

Uçuş Günü

Gelelim uçuş gününe, uzun bir yolculuk bizi beklediği için tabi ki en rahat kıyafetlerimizi giyip erkenden havaalanına vardık. Meksika’ya Amsterdam’da yaşadığımız için Küba aktarmalı Amsterdam-Cancun arası her sezon uçuşu olan TUIFly ile gerçekleştirdik. Uçuşumuzun uzun olması sebebiyle biletimizi ekonomi yerine comfort sınıfından aldık. Uçuşumuzun toplamda 12 saat sürdüğü düşünüldüğünde verilen ekstra 35 Euro’ya değdiğini söyleyebilirim.

Uçakta Meksika’ya inmeden önce size bir form dağıtılıyor. Bu formda kaç gün kalacağınız, nerede ve kiminle kalacağınız gibi bilgiler soruluyor. Formu okuduğumuzda biraz telaş yaptık çünkü formda ülkeye ilaç ve yiyecek sokamayacağınız yazıyor. Eşimin gıda alerjisi sebebiyle yanımızda fazlasıyla ilaç ve yiyecek bulunuyordu. Bir telaş belli bir kısmını uçaktan çıkmadan attık. Ama uçaktan indiğimizde ne valizimizi kontrol eden çıktı ne de ilaç var demişsin formda bakalım ne getirdin diyen. Yani içiniz rahat olsun yanınızda ilaç ve yiyecek götürmeniz gerekiyorsa sorun yaşanmıyor. Son olarak formu uçakta doldurmanızı tavsiye ederim inince minik bir kaos sizi karşılıyor çünkü. Bu formu ülkeye girerken onaylatıyorsunuz ve ülkeden ayrılırken de pasaport görevlilerine teslim etmeniz gerekiyor.

Araç Kiralama

Bölgede oteller, cenoteler, gidilecek deniz kenarlari fazlasiyla genis bir alana yayıldığından ulaşım için tavsiyem araba kiralamanız. Kiralık araba fiyatlari fazlasıyla uygun ama dikkat edin günlük araba kirasından daha yüksek fiyatlara araç sigortası satıyorlar ve ne olduğunu anlamadan (jetlag etkisiyle) kazıklanmanın eşiğine gelebiliyorsunuz. Bizim için 12 gün 320$ araç kirası ek günlük 85$ araba sigortasi olarak başta hesaplama yaptılar. En başta 85$ ı toplam 12 gün için sandığımız için tabi makul geldi ama günlük olduğunu öğrenmemiz baya bir şans eseri oldu. Uzun bir pazarlık sonucu 100$ a 12 günlük araç sigortası alarak toplamda 420$ a anlaştık.

Not: Aracımızı Hertz’den kiraladık aslında global bir firma olmasına rağmen araç sigortası olayından sonra her yerde kazıklanabiliriz hissiyatı ile yolculuüumuza başlamış olduk. Güvenlik açısından ise arabayla seyahat ederken hiçbir sıkıntı yaşamadık. Genelde kaldığımız otellerin otoparklarını kullansakta sokağa park ettiğimiz de oldu ve aracı sağlam bir şekilde geri teslim ettik.

Meksika’da 12 gün kaldığımız düşünüldüğünde tek yazı altında toplamam zor olacağı icin yazı serisi olarak ele alacağım her bir konuyu. O yüzden Meksika konusu bununla bitti sanmayın:)

Adiós!!

Naz

Clutchnbackpack

#gezi #travel #meksika

69 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör