• clutchnbackpack@gmail.com

Meksika Gezi Notları -2-

En son güncellendiği tarih: 5 Haz 2020


Renkli, Lezzetli ve Acı Meksika Tatları

Bu yazıyı okuduktan sonra artık Meksika denilince aklınıza sadece Tacos, Nachos, Quesadilla ve Fajita gelmeyecek. Size söz veriyorum. Türkiye'de de yiyebildiğimiz bu yemeklerin tadı tabi ki Türkiye'dekinden çok daha güzel ama denenmesi gerekenler listemde bunları atlayacağım.

İlk olarak gittiğimiz bölge sebebiyle Meksika’nın Yucatan mutfağı olarak bilinen Yucatan Yarımadası’nın yöresel mutfağını 2 hafta boyunca doyasıya denedik. Gluten-free ürün bulamam diye korkanlar hiç dert etmesinler çünkü mısır unu fazlasıyla kullanıldığı için herşeyin tadına vararak yiyebileceksiniz. Mutfaklarında bol bol misket limonu, kişniş ve acı biber kullanılıyor.

Huevo Rancheros

Kahvaltı için genellikle fasulye ve yumurtanın farklı versiyonlarını servis ediyorlar. Çiftlik sahibinin yumurtası anlamına gelen Huevo Rancheros ise bunlardan bir tanesi. Genellikle iki yumurta, tam buğday ekmeği üzerinde domates ve biber sosu ile yanyana servis ediliyor. BUnlara ek olarak içi biraz peynir ile doldurulup ve genellikle kızartılmış fasulye ve birkaç tortilla cipsi yumurtaya eşlik ediyor.

Sopa de Lima

Birazcık bizim tavuk çorbasına benzediğini söyleyebilirim. Tavuk suyundan ve lime dan yapılan çorbanın içerisinde tavuk parçaları ve kızarmış tortilla parçaları bulunuyor. Cancun’a ilk ayak bastığımızda kendisi bana bir ilaç gibi gelmişti. Kesinlikle denemeden dönmemelisiniz diyebileceğim yemeklerden bir tanesi.

Ceviche

Ceviche, turunçgil suyunda (limon veya limon gibi) marine edilmiş çiğ deniz mahsullerinden oluşan ve doğranmış soğan, şili, kişniş ve bazen meyvelerle servis edilen bir yemek. Çiğ etler 2-3 saat lime veya limon suyunda (sitrik asit) bekletiliyor ve bu sayede balığın formu limon asidinde değişiyor ve daha yumuşak bir yapıya sahip oluyor. Tadı çok çiğ gibi olmasa da pişmiş balık tadıyla aynı da diyemem. Tam olarak denizde yüzüp yorulduktan sonra yenecek atıştırmalıklardan diyebilirim.

Arrachera

Genelde kızarmış biber, soğan ve kaktüs ile servis edilen bir et türü. Hayatımda yediğim en iyi et yemeği olabilir kendisi. Fazla söze gerek yok eğer ki kırmızı et seviyorsanız kesinlikle denemeden dönmeyin derim.

Guacamole

Neredeyse herşeyin yanına eşlik eden avakado ile hazırlanan sos nasıl sevilmez? Sipariş vermeseniz bile önden kesinlikle bir kaç sos ve cipsle zaten default masanıza geliyor kendileri.

Bonus: Dulce de Papaya

Papayadan yapılan tatlı bizim kirece yatırılmış kabak tatlımızın aynısı diyebilirim. Bir kabak tatlısı sever olarak benim çok hoşuma gitti. Kesinlikle denenmeye değer hatta yaşadığınız ülkede varsa hayatınıza sokmaya değer.

Bunlar da denediğimiz mekanlardan gerçekten aklımızda kalanlar...

!Buen provecho! (Afiyet Olsun!)

Naz

Clutchnbackpack

#meksika #travel #seyahat #yemek

28 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
  • Instagram Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Facebook Social Icon