• clutchnbackpack@gmail.com

MoCo Müzesi (Banksy & IcynSot)

En son güncellendiği tarih: 5 Haz 2020


Müzeler bölgesinde Van Gogh Müzesi'nin arkasında yer alan MoCo (Modern Contemporary) Müzesi maalesef ki benim gözümden kaçtığı gibi birçok turistin de gözünden kaçmış gibi görünüyor. Bunun en önemli sebeplerinden birisi MoCo Müzesi'nin Amsterdam Müze kartıyla girilebilecek müzeler içerisinde yer almaması da olabilir tabi...

Müze giriş fiyatların ne yazık ki çok uygun değil fakat 11 öncesi veya 17 sonrası giriş yaparsanız bilet fiyatını daha uyguna getirebilirsiniz ve biletleri kesinlikle online almadan gitmeyin derim. Tatilinin belli bir kısmını kim sırada geçirmek ister dimi? 2019 Ocak ayına kadar devam edecek sergi için online biletinizi bu linkten alabilirsiniz.

Banksy, dünyanın çeşitli ülkelerinde yaptığı çarpıcı duvar resimleriyle ünlenen bir sanatçı ve bu kadar efsane olmasının diğer bir sebebi ise gerçek kimliğini hala saklı tutuyor olması. Ne kadar kimliği gizli de olsa herkes onu geceleri sokaklara çizdiği fare, maymun, polis, çocuk gibi sembollerle sistemi eleştiren Banksy olarak biliyor. MoCo Müzesi'nde yaklaşık 50'den fazla eserini gördüğüm Banksy'nin duvar resimlerinin detaylarına tek tek girmeyeceğim çünkü çok ama çok fazlalar... Sadece size önerim bu sergiyi görmeden önce 'Banksy does New York' belgeselini izlemeniz. Bu belgesel Banksy'nin 31 gün boyunca her gün New York sokaklarına çizdiği eserleri ele alıyor. Her gün çizdiği resmi lokasyon vermeden websitesinde paylaşan Banksy, takipçileri için New York sokaklarını bir hazine avına dönüştürüyor. Bir diğer önerim ise izlenecekler listeme eklediğim fakat hala izleyemediğim, Banksy'nın yönetmenliğini üstlendiği 'Exit Through the Gift Shop'.

"Dünyanın en büyük suçlarını işleyenler, kurallara uymayanlar değil, kurallara uyanlardır. Onlardır ki emirleri dinleyip bombalar yağdıran, şehirleri ve kasabaları yok eden." - Banksy

MoCo'da Banksy'nin eserlerinin yanı sıra, İranlı Banksy kardeşler olarak adlandırılan sokak sanatının ünlü isimleri Icy&Sot'un çarpıcı eserleri de yer alıyor. Her iki sergiyi de görmüş biri olarak tek diyebileceğim Icy&Sot'un eserleri benim için Banksy'nin eserlerinden daha vurucu oldu. Tabi bunun sebebi Icy&Sot'un politik mesaj içeren eserlerine kendi yaşanmışlıklarını daha çok katmış olmaları ve bir Türk olarak eserlerde işlenen konuları kendi kültürüme daha yakın hissetmiş olmam olabilir. İranlı kardeşler Icy&Sot'un beni etkileyen eserlerinden birkaçını aşağıda bulabilirsiniz.


Son olarak müzenin -1. kattında gözünüzden kaçması mümkün olmayan bir oda ile karşılaşacaksınız. Bu oda size çok tanıdık geldiyse ya öncesinde MoCo Müzesi'nin hemen yanındaki Van Gogh Müzesi'ne gitmişsinizdir ya da Van Gogh'un Bedroom in Arles tablolarını önceden görmüşlüğünüz vardır. Bu oda Lichtenstein'in Bedroom in Arles tablolarını tekrardan yorumlaması ile ortaya çıkmış. Lichtenstein bu çalışması ile ilgili olarak: “l’ve cleaned his room up a little bit for him; and he’lI be very happy when he gets home from the hospital to see that l’ve straightened his shirts and bought some new furniture." sözlerini dile getiriyor. Çok tatlı bir yorum değil mi sizcede?

Sevgiler,

Naz

Clutchnbackpack


#banksy #amsterdamdahayat #amsterdammuseum #icynsot #mocomuseum #amsterdam

37 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör