• clutchnbackpack@gmail.com

Hayvan Sahiplenmek ya da Sahiplenmemek İşte Bütün Mesele Bu

En son güncellendiği tarih: 5 Haz 2020


Yakın zamanda birçok tanıdığım köpek sahiplendi. Gördüğüm kadarı ile de çoğu gayet mutlu. Bu arkadaşlar arasında köpeğini satın alanlar da var sanıyorum ama siz satın almayın sahiplenin. Ben de muhabbet kuşlarımı satın aldım ama artık ne zaman bir pet shopta satın alınmayı bekleyen kuşlar görsem onları da almadığım için suçluluk duyuyorum. Çünkü bu böyle bir süreç, siz bir hayvan satın alarak sektörü çevirdikçe hayvanların canı pazara çıkmaya devam ediyor. Ve kim bilir kaç tanesi telef oluyor. Acayip üzücü ve adaletsiz bir durum bu.


Eşimle beraber bir köpek sahiplenmek istedik, nasıl başa çıkacağımızı bilmesek de sevginin gücüne güvenip aldığımız hayvanı bir kere sevdikten sonra her türlü zorluğa doğal olarak çözüm üreteceğimizi düşünerek yola çıktık. Yani ilk adımda yarı kör fakat felsefi açıdan doygun bir yol haritası çizdik :) Bir köpek sahiplenecek ve zorluklarına katlanacaktık fakat hata payını nasıl en aza indirebilirdik. Eğer sahiplendiğiniz hayvanı ömür boyu terketmek istemiyorsanız zaten vicdan sahibi bir insansınız ve ilk şartı sağladınız. İkinci adım ise spesifik bir ırk isteyip istemediğinizi netleştirmek. Irk seçimi yaparken asıl amaç ortalama bir tip belirlemek. Yani bir ırk belirleyip o sahiplenilmek üzere o ırktan bir köpek bulamazsanız barınak çalışanları ya da veterinerler size benzer huy ve ihtiyaçtaki köpekler için yardımcı olabilirler. Her cinsten köpek sevgi dolu ve güvenilir bir dost olabilir. En sıkıntılı cinslerden Pittbull'ların bile yetiştirilmelerine göre ne kadar arkadaş canlısı olabildiklerini Köpük ile parklarda gezerken arkadaş buldukça öğrendim. (Siz yine de yasaklı ırklar için temkinli olun, bazı köpek sahipleri köpeğinin gücünü kendi için show malzemesi yapabiliyor.Hatta köpeğinizi sahipli de olasa bir başka köpek ile muhattap ederken sahibine danışmadan hareket etmeyin.)


Gelgelelim biz evimize alacağımız dostumuz için Golden Retriever cinsini tercih ettik. Aslında sorsanız ben Beagle, eşim ise Welsh Terrier'ler için aşırı sempati duyuyorduk. Fakat yaşam tarzımızın bir Golden için daha uygun olduğuna karar verdik. Golden bulamasaydık benzerlerine eğilebilirdik, örneğin Labrador Retriever'lar fakat şans mı talihsizlik midir bilinmez sahiplenmeyi bekleyen o kadar çok terkedilmiş Golden var ki bulmak hiç zor değildi. Komşumuzun Golden köpeği Köpük ile de kapı komşusu olarak sık sık oyun oynayabilirlerdi. Cinsiyet olarak kesinlikle herhangi bir tercihimiz olmadı. Ya da köpek rengi, yaşı vs. Hikayede bahsi geçecek Alex 1, Köpük 4,5 yaşındadır ve bir farkını biz görmedik.


Nitekim Bodrum'dan 1 yaşındaki Alex için verilen ilanı görür görmez iletişime geçtik. Alex çok tatlı bir hanımın yağmurlu bir gecede kurtardığı küçük bir bebekti fakat ilgilenen hanımefendi sağlık koşulları sebebi ile artık ilgilenemeyecekti.


Biz şartlarımızı telefonda anlattık. Alex'i sahiplenme şartlarımızı değil hayat şartlarımızı. Sesimizdeki heyecandan da güven duymuş olacaklar ki bizim Alex ile çok mutlu olacağımızdan emin olduklarını belirterek bizi köpeği teslim almaya Bodrum'a davet ettiler. Bir haftasonu uçakla Bodrum'a gittik, Alex için tasma ve yolluk mama ayarladık. Dönüş için SUV araç kiralayarak Alex'i almaya gittik. Alex gerçekten çok tatlı bir köpekti. Fakat inanılmaz tüy döküyordu (düzenli taranmaması ve beslenme sebebi ile oldugunu düşünüyorum) ve hareketliydi. İlk tepkilerimiz bir adım çekilerek onu anlamaya çalışmak oldu çünkü ilk defa bir köpekle evimizde de başbaşa kalacaktık, temkinli ve gözlemciydik. Fakat malesef ki bu başka şekilde anlamlandırıldı ki Alex'in o anki sahibi ve ona yardıma gelen barınak çalışanı arkadaşı bir anda bizi test etmeye başladılar. Evimiz tüy içinde kalacaktı, benim gücüm Alex'i yürütmeye yetmeyecekti ancak Okan gezdirebilirdi, kene tasmasını takmayı unutursak kene yapışacak ve feci şekilde ölecekti, yurtdışına taşınma durumumuz olursa Alex asla uçağa binemez ölürdü onu vermek zorundaydık ve vereceksek de hiç almamalıydık, bebek sahibi olacaksam da düşük sebebi olabilirdi. Son maddenin ne kadar yalan dolan bir bilgi olduğunu çok iyi bildiğimden çok alındım ve anında kalktım. Bizi test etmelerine anlayış gösterebilirdim ama yalan bilgi ve korkutmaya tahammülüm olamazdı, hele henüz sahip olmadığım bir bebeğin hayatı ile... Üstelik ortamda da bir veteriner vardı. Bal gibi oyun oynanıyordu bizimle, tam kalktık benim gözler yaşardı. Bunları dinlerken Alex ayağımda uyuyakalmıştı. Biz kalkar kalkmaz da Alex'in o anki sahipleri bir dönüşle alın olmazsa geri getirirsiniz demez mi...?! Anladım ki köpeği hem çok seviyorlar hem de bakamadıkları için vermek zorundalar ve bu ikilem onların da aklını çok karıştırıyor. Fakat o an kimseye yurtdışına taşınmayacagım, çocuk yapmayacağım konusunda söz veremezdim :) Neyse bindik kiralık aracımıza totomuza baka baka İstanbul'a döndük.

Köpük'ün o anki sahibi olan komşumuz da merakla bizi aramıştı aldık mı diye, Köpük'e arkadaş gelecek diye bekliyorlardı ama olamamıştı. O da olayları garipsedi fakat kısmet dedik geçtik. Ama bu konudaki özgüvenimiz de baya sarsıldı.


Gel gelelim Köpük prensesin Nimbus ve Bowie ile kardeş olma hikayesine. Alex hayatımıza giremeden çıkınca komşumuza yaz boyunca istediği zaman Köpük ile ilgilenebileceğimizi söyledik. Ve pilot olmak için sıkı çalışması gereken komşumuzdan çok o yaz Köpük ile biz ilgilendik diyebilirim. Onu alıp Sapanca'ya çiftlik evine tatile, Cadde Bostan'da yüzmeye götürdük. Yıkadık, oynattık. Derken komşumun uçuş eğitimleri başladı ve şehir dışına gitmesi gerekiyordu. Sürecin akışı belli olmadığı için önce geçici, sonra kalıcı Köpük bizim ev arkadaşımız oldu. Artık o bizim kızımız. Çok seviyoruz, yiyip bitiriyoruz kendisini.


Dip not muhabbet kuşlarına hiçbir zarar vermiyor. Kuşlar özgürce üzerine konabiliyorlar. Bİzim en büyük endişelerimizden biri kuşların özgürlüğünün kısıtlanması ve güvenliği idi. Şükür ki sıkıntı çıkmadı. Beyaz yakalı, 90 m2 lik hayatımızın Köpük'le nasıl gittiğini de ayrıca yazıp anlatacağım.


Tüm resimler Köpük'e aittir.


Sevgiler,

Poli

Clutchnbackpack

19 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör