• clutchnbackpack@gmail.com

Netflix ile #Evde Kal

En son güncellendiği tarih: 5 Haz 2020

Selamlar,


Kaç gündür Netflix'te üst üste güzel filmler izledim, izlemekteyim. Bu süreçte izlediğim filmleri burda listeleyip hem sizinle paylaşacağım hem de ilerde anı mahiyetinde neler izlemişim ona bakabileceğim bir listem olacak.Hepsi Netflix, aratmaya bile uğraşmayın diye linklerini veriyorum.


Listede 2000 filmleri de var fakat çoğu "Babamın Filmleri" olarak tabir ettiğim 90'lar filmleri. Konuları, oyunculukları ile beni izlediğime hiç pişman etmiyorlar. Bu filmler zamanında Amerika'da sinema gösterimleri için çekilen filmler ama biz bizden bir veya iki jenerasyon öncesi ile beraber akşamları portakal, mandalina eşliğinde TV'den izledik. Her akşamda böyle güzel bir Amerikan filmi olurdu gerçekten. Baby Boomerlar bu listedeki oyuncuları iyi bilirler.


Klişe bir film listesi olmamakla beraber çok kıyıntı tavsiyeler de içermez.


Listeme başlamadan önce yine hepimiz için tez vakitte sevdiklerimiz ile birlikte sağlık, mutluluk, huzur ve neşe diliyorum.


1.Talented Mr. Ripley

Oyuncular: Matt Damon, Jude Law, Gwyneth Paltrow, Cate Blanchett


Tutkulu bir film ve güzel adam/kadınlar görmek isteyen izlesin. Hikayesinin sonunu ben tahmin edemedim. Zaten konu film sonunda tam kapatılmamış film bittikten sonra da filmin konu aldığı psikolojiler kafanızı bir müddet oyalayabilir.


2.Phantom Threat

Oyuncular: Daniel Day-Lewis, Lesley Manville, Richard Graham


Bu film güncel sinema filmlerinden bir tanesi 2017 çekimi. Benim aklımda kalan teması 'Herkesin bir bug'ı vardır, bulursanız köpeğiniz olur...' Bu da Talented Mr. Ripley kadar tutkulu sonunu tahmin edemeyeceğiniz bir seyirde ilerliyor.3.Revolutionary Road

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Kate Winslet


Bu ikili konu ne olsa karşılıklı izlenirler. Filmin tabii ki Titanic ile hiçbir ilgisi yok ama bu çifti görünce insanda Rose ve Jack'in geleceği gibi bir etki de bırakıyor.

Marrige Story'i sevdiyseniz ikili ilişkiyi bir karşılaştırın bakalım. Filmlerin işlediği dönemleri göz ardı etmeyiniz.


4.2001: A Space Odyssey

İzleyip 'Bu muymuş yaaa!' diyeceksiniz çünkü filmin 1968 çekimi olduğunu belki henüz bilmiyorsunuz. Bizim jenerasyon bu paralelde filmler ile büyüdü. Artık yapay zeka ve insan arasında oluşabilecek türlü iletişimin konusu kafamıza işlendi... Ama unutmayın ki bu fikirlerin tohumları bu film ile ekilmişti.


5.Donnie Brasco

Oyuncular: Al Pacino ve Baby Johnny

Deep.


Film bir FBI ajanının gerçek hikayesini anlatıyor. Allah düşmanımın başına vermesin. 500 Dolar için bütün bunlara deger miydi be Donnie?


6.Primal Fear


Oyuncular: Richard Gere, Edward Norton


Bu sefer de baby Edward Norton ile karşı karşıyayız. Richard Gere sadece tipine güvenerek avukatlık yapabilir zaten bence, adam güven vermek üzere yaratılmış. Peki baby Edward için de aynı şeyi söylemek mümkün mü izleyin görün bakalım. Bu filmde işlenen durumun Amerikan mahkemelerinde defalarca yaşandığından eminim.


7. Blow

Oyuncular: Johnny Deep, Ray Liotta, Penelope Cruz


Öncelikle Ray Liotta ve Johnny Deep'in benzerliği için cast çalışanlarını tebrik ediyorum. Bu film Narcos severlere gelsin. Bu meretin üreticisi yanında bir de dağıtıcısı olanların yaşadıkları şatafat ve tabii ki kaçınılmaz çilesini izlemek isterseniz Pablo Escabar'ın Amerika'daki sağ kolu George Jung'ın hayatını izleyebilirsiniz.


8. Rumor has it...


Oyuncular : Jennifer Aniston, Kevin Costner, Shirley MacLaine ve Mark Ruffalo


Aşk herşeyi affeder mi, dersin zamanla geçer mi? Yani... Çok da zorlamamak lazım şimdi. Jennifer Aniston filmleri kafayı dağıtmak için birebir. Çok "Sallaaa yaa, dewamke" tadında. Ansiyeti ibareleri gösterirseniz izleyin, gevşeyin.


Yanlız Jennifer " Ufff diyete girmem lazım." stresine de sokabilir.


9. The English Game


Futbol ve işçi sınıfının futbolda yarattığı devrim ele alınmış. İlk profesyonel futbolcular haklarını nasıl kazanmış, ilk bonservis, ilk biletli maç kısacası modern futbol kültürünün nasıl ortaya çıktığını izledik. Konu futbol olsa da Okan kadar beni de sardı çünkü bu futbol illetinin tarihini ve o zaman bile futbol bağımlısı şahısların eşlerininin çilesini

gördüm. Kaçış yok arkadaşlar.10. Unorthodox


Sizce geçmişte acılar çeken atalarının acısını geride bırakıp yola devam etmek mi yoksa geçmişin acılarını paylaşmak adına gelecek nesilleri o acılarla yetiştirmek mi? Kitlesel tramvaların yol açabileceği durumlar çok ilginç gerçekten. Koca bir topluluğun yılları korkusunu böylesine içinde taşıması ve bir cesur kızın koca bir topluluğu titreten korkuya tek başına karşı gelebilmesi anlatılmış.
To be continued...


Poli

Clutchnbackpack

57 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör